Wydawca treści Wydawca treści

Beskidy pod śniegiem

Beskidy pod śniegiem

Utrzymująca się w górach temperatura poniżej zera oraz długotrwałe opady powodują ciągły przyrost pokrywy śnieżnej, która miejscami osiąga grubość znacznie powyżej 1 metra.

Praca w tych warunkach jest bardzo trudna.

Choć malownicze krajobrazy zdają się zachęcać do górskich wędrówek, pamiętajcie by planując wyprawę w góry przygotować się na szybko zmieniające się i ekstremalne warunki. Marsz po szlakach jest bardzo wyczerpujący.  W czasie śnieżycy łatwo także stracić orientację.


Życzenia Bożonarodzeniowe

Życzenia Bożonarodzeniowe

 


Świąteczna kolęda w Nadleśnictwie

Świąteczna kolęda w Nadleśnictwie

Przedświąteczny okres to czas kiedy odwiedzają nas kolędnicy. Dziękujemy za wszystkie wspólnie zaśpiewane kolędy oraz ciepłe życzenia.

W 2018 roku ze świąteczną kolędą zawitali do Nadleśnictwa Węgierska Górka:

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Żywcu:

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lipowianie”:

Przedszkole w Węgierskiej Górce:

Zespół Szkolno-Przedszkolny im Jana Pawła II w Bystrej:

Zespół Pieśni i Tańca „Pilsko:

Zespół Szkół Zawodowych w Węgierskiej Górce im. prof. Jerzego Buzka:

Szkoła Podstawowa im. Obrońców Węgierskiej Górki:

Zespół Folklorystyczny "Górecka":


Przedświąteczna sprzedaż choinek ruszyła!

Przedświąteczna sprzedaż choinek ruszyła!

Czym byłyby Święta Bożego Narodzenia bez symbolu życia i odradzania się w postaci świątecznego drzewka.

A czy Ty masz już swoją ekologiczną i naturalną choinkę?

Jeżeli nie- to zapraszamy do jej wyboru i zakupu w Nadleśnictwie Węgierska Górka.

Wszystkie drzewka zostały pozyskane z naszych plantacji choinkowych lub w wyniku planowych cięć pielęgnacyjnych bez szkody dla lasu.

Cennik i dostępne gatunki do pobrania poniżej:

Cennik

Sprzedaż prowadzona jest w dniach poniedziałek-piątek w godzinach 8:00-13:00

W dniu 19.12.2018r. sprzedaż od godz. 8 – 11

Sprzedaż prowadzona jest do dnia 21.12.2018r.

Zapraszamy do zakupu!


Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości leśnicy z Nadleśnictwa Węgierska Górka złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą poległych Obrońców Węgierskiej Górki oraz ofiary okresu Stalinizmu.

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości leśnicy z Nadleśnictwa Węgierska Górka złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą poległych Obrońców Węgierskiej Górki oraz ofiary okresu Stalinizmu. Delegacja leśników z Węgierskiej Górki złożyła także kwiaty pod pomnikami Polskich Patriotów pomordowanych przez hitlerowców w Żabnicy i Lipowej.


100 dębów z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości

100 dębów z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości

19 września w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Twardorzeczce odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. „W drodze do niepodległości”, ilustrującej trudną drogę Polaków do odzyskania niepodległości. Patronat nad tą wyjątkową lekcją historii objęli Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

            W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele władz szkolnych i samorządowych, a także leśnicy z Nadleśnictwa Węgierska Górka wraz z  Nadleśniczym Marianem Knapkiem.

Po inauguracji wystawy przez Dyrektora Piotra Tlałkę, uczniowie klas 3 gimnazjum przedstawili apel upamiętniający tych, którym Polska zawdzięcza niepodległość.

Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie oraz zaproszeni goście po krótkim apelu udali się na plac Centrum Aktywności Społecznej, gdzie czekało już 100 sadzonek młodych dębów ufundowanych przez Nadleśnictwo Węgierska Górka- 100 drzew na 100 lat wolnej Polski.

Pielęgnacja tradycji sadzenia dębów rocznicowych sięga czasu spontanicznego sadzenia dębów niepodległości jakie odbywały się w latach 1918 -1928, kiedy to społeczeństwo wraz z leśnikami sadziło w miastach i wsiach głównie dęby, symbolizujące siłę i długowieczność. Drzewa te dawały wymowne świadectwo odzyskania przez Polskę niepodległości i przetrwały do dziś.


Leśnicy oddali cześć pamięci pomordowanych w czasie II Wojny Światowej

Leśnicy oddali cześć pamięci pomordowanych w czasie II Wojny Światowej

1 września leśnicy z Nadleśnictwa Węgierska Górka wzięli udział w uroczystościach związanych z 79. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

W ramach uroczystości leśnicy pod przewodnictwem Nadleśniczego Mariana Knapka złożyli kwiaty m.in. pod pomnikami w Żabnicy, Dolinie Zimnika oraz pod nowo odsłoniętą tablicą pamiątkową ku czci kilkudziesięciu mieszkańców Gminy Lipowa zamordowanych przez Niemców 18 stycznia 1940r. w Katowicach.


Droga w leśnictwie Zielona wyremontowana

Droga w leśnictwie Zielona wyremontowana

Nadleśnictwo Węgierska Górka kontynuuje modernizację infrastruktury leśnej. Remontowane są kolejne drogi wraz z niezbędnym odwodnieniem.

W ostatnim czasie ukończono przebudowę drogi leśnej w leśnictwie Zielona. Remonty dróg są niezbędne dla prowadzenia gospodarki leśnej, ale także ze względów przeciwpożarowych ( w czasie suszy) czy przeciwpowodziowych (w czasie gwałtownych opadów).

Pogoda w ostatnim czasie zmusiła władze do wprowadzenia pogotowia przeciwpowodziowego w powiatach żywieckim, bielskim i cieszyńskim. IMGW 18 lipca wydał ostrzeżenie hydrologiczne 3-ciego najwyższego stopnia dla Beskidu Żywieckiego z możliwością wystąpienia stanów alarmowych na rzekach. Zmodernizowane w ostatnich latach przepusty, mosty, zapory przeciwrumoszowe, wodospusty oraz pozostałe obiekty hydrotechniczne na terenie naszego Nadleśnictwa doskonale poradziły sobie z przekroczonymi stanami ostrzegawczymi.


Ogłoszenie o naborze na staż dla absolwentów szkół średnich i wyższych

Ogłoszenie o naborze na staż dla absolwentów szkół średnich i wyższych

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach ogłasza nabór na staż dla absolwentów szkół średnich i wyższych.

Treść ogłoszenia wraz z oświadczeniami, które trzeba złożyć ubiegając się o przyjęcie na staż znajdują się w plikach PDF, do pobrania poniżej.

Weekend leśnych atrakcji, gier i zabaw plenerowych z nagrodami.

Weekend leśnych atrakcji, gier i zabaw plenerowych z nagrodami.

Nadleśnictwo Węgierska Górka w dniach 7-8 lipca po raz kolejny wzięło udział w Pikniku ekologiczno-leśnym w Wiśle.

Stoiska edukacyjne Lasów Państwowych – Nadleśnictw Wisła, Węgierska Górka, Katowice i Kobiór rozpościerały się wzdłuż alei Parku Kopczyńskiego przy Amfiteatrze. Pod każdym z namiotów zjawiło się tysiące mieszkańców Wisły oraz turystów. Każdy znalazł coś dla siebie.

Dzieci, ale także dorośli chętnie uczestniczyli w naszych quizach i grach edukacyjnych. W ramach nauki poprzez zabawę uczestnicy mogli otrzymać atrakcyjne nagrody. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty samodzielnego skręcania budek dla ptaków.

Nie brakowało też pytań dotyczących np. gospodarki leśnej, ochrony lasu czy ekologii. Cieszymy się, że udało nam się wzbudzić wasze zainteresowanie tematyką przyrodniczo-leśną. Mamy nadzieję, że przyszłoroczna impreza przyciągnie podobną rzeszę uczestników.


Wizyta Gości z Uniwersytetu Humboldta z Berlina

Wizyta Gości z Uniwersytetu Humboldta z Berlina

Analiza danych satelitarnych obszarów leśnych oraz bardzo dobre efekty pracy leśników z Nadleśnictwa Węgierska Górka zaowocowały kolejną wizytą młodych naukowców z Berlina.

W ramach wizyty na terenie masywu Skrzyczne prelekcję przeprowadził Nadleśniczy Marian Knapek. Dla gości z Uniwersytetu Humboldta szczególnie interesująca była tematyka związana ze zwalczaniem kornika drukarza, odbudową powierzchni poklęskowych oraz funkcje wodochronne i glebochronne nowego pokolenia lasu.  


Narada objazdowa z udziałem władz

Narada objazdowa z udziałem władz

7 czerwca miała miejsce narada terenowa z udziałem m.in. Wicewojewody Śląskiego i Starosty Powiatu Żywieckiego.

Podczas spotkania Nadleśniczy Marian Knapek zaprezentował efekty wielu lat pracy leśników. Wiodącym tematem spotkania były przebudowane drzewostany świerkowe oraz zmodernizowana infrastruktura leśna.

W naradzie udział wzięli Wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz, Starosta Powiatu Żywieckiego Andrzej Kalata, Wójtowie Gmin, Przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, Władze Szkolne, Proboszczowie oraz leśnicy z Nadleśnictwa Węgierska Górka.

Uczestnicy narady mieli okazję przekonać się w jaki sposób funkcjonuje współczesna kancelaria leśniczego, obejrzeć chłodnię sadzonek, sprawdzić w terenie jak rośnie młode pokolenie lasu, a także przekonać się w jaki sposób hoduje się sadzonki drzew na szkółce leśnej w leśnictwie Ostre.


Światowy Dzień Ochrony Środowiska

Światowy Dzień Ochrony Środowiska

Zagadnienie odpadów plastikowych nie jest problematyczne tylko dla oceanów- plastikowa butelka pozostawiona w lesie rozłoży się dopiero za około 1 000 lat.

Światowy Dzień Ochrony Środowiska jest jednym z najstarszych świąt ekologicznych, został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1972 roku i obchodzony jest corocznie 5 czerwca w ponad 100 krajach, w tym także w Polsce. Ideą uchwalenia Dnia Ochrony Środowiska była promocja działań, inwestycji oraz zachowań, których celem jest przyjazne współżycie człowieka z przyrodą. Dzień ten przypomina o ogromnym znaczeniu ochrony przyrody i czystego środowiska, w którym żyjemy. Zwraca uwagę na wciąż wysoki poziom jego degradacji oraz na to, że codziennie mamy wpływ na jego stan.

Tematem tegorocznych obchodów Dnia Ochrony Środowiska jest problem odpadów plastikowych. Szacuje się, że rocznie każdy mieszkaniec Europy i Ameryki Północnej generuje ok. 100 kg śmieci z plastiku. A na powierzchni oceanów unosi się około 100 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych.

Leśnicy na co dzień poprzez edukację przyrodniczo-ekologiczną uczą powiązań środowiskowych oraz zachęcają do spotkań z przyrodą. Chcemy cieszyć się czystą wodą i lasem, troszczyć się o niego wspólnie z mieszkańcami Żywiecczyzny nie tylko 5 czerwca. Zachęcamy do spacerowania naszymi szlakami i zwracania uwagi na problem zostawianych na nich śmieci, nie tylko tych plastikowych. Mamy nadzieję, że dzisiejsze święto skłoni do refleksji i uświadomi jak ważna jest ochrona środowiska w życiu codziennym każdego z nas.

W uświadamianiu jak szkodliwe jest zaśmiecanie środowiska, w którym żyjemy pomagają również coroczne akcje, w które czynnie się włączamy. Nadleśnictwo Węgierska Górka uczestniczy m.in. takich akcjach  jak „Drzewko za surowce” czy „Sprzątanie Świata”, w których udział biorą najmłodsi, ucząc się i dając dobry przykład starszym jak należy postępować.

Światowy Dzień Ochrony Środowiska jest okazją do refleksji nad naszymi nawykami, które kształtują oblicze Ziemi. Na każdym kroku podejmujemy decyzje, które wpływają na kondycję naszej planety. Weźmy sprawy w swoje ręce już teraz i ograniczajmy jak tylko możemy zużycie plastiku w najbliższym otoczeniu. Ponadto drewno jako surowiec w stu procentach odnawialny i biodegradowalny jest świetną alternatywą dla produktów plastikowych.


II Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych

II Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych

Policjanci, Straż graniczna, Leśnicy, funkcjonariusze służby więziennej zmierzyli się w ekstremalnym półmaratonie górskim o puchar Komendanta Głównego Policji.

Zawody odbyły się 25 maja na terenie Nadleśnictwa Węgierska Górka. Uczestnicy wystartowali z Leśnictwa Ostre w Dolinie Zimnika. Trasa biegu prowadziła m.in. przez szczyty Malinowskiej Skały oraz Skrzycznego.

Organizatorami biegu obok Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i Komendy Powiatowej Policji w Żywcu były: Lasy Państwowe, Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy, IPA Region Żywiec, Urząd Gminy Lipowa oraz Starostwo Powiatowe w Żywcu.

Obok biegu głównego odbył się również bieg towarzyszący dla młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz średnich z Powiatu Żywieckiego.

We wręczeniu nagród uczestniczyli m.in. Wicewojewoda Śląski, Starosta Powiatu Żywieckiego, Posłowie, Komendant Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Wójt Gminy Lipowa oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Węgierska Górka.


Gala wręczenia nagród i dyplomów już za nami

Gala wręczenia nagród i dyplomów już za nami

Ponad 5 000 uczestników konkursu, przeszło 250 nagrodzonych prac plastycznych podczas Gali Wręczania Dyplomów i Nagród wyróżnionym przedszkolakom i uczniom z terenu Nadleśnictwa Węgierska Górka, tj. Gmin Lipowa, Radziechowy- Wieprz, Węgierska Górka i Milówka.

Nadleśnictwo Węgierska Górka zorganizowało konkurs plastyczny dla wszystkich dzieci z placówek oświatowych na terenie Nadleśnictwa. Tegoroczny temat przewodni konkursu brzmiał „Z lasu czysty tlen i woda, niech każdemu radości doda”.

Poziom wykonania prac był bardzo wysoki, a zainteresowanie konkursem ogromne. Z około 5 000 prac z 50 placówek oświatowych na terenie Nadleśnictwa Węgierska Górka, do naszej siedziby zostało wysłanych ponad 500 prac. Komisja wyróżniła i postanowiła nagrodzić 250 twórczych projektów plastycznych. Prace zostały ocenione w czterech grupach wiekowych: przedszkola, klasy I-III, klasy IV-VII oraz gimnazjum. Podczas oceny prac pod uwagę brano przede wszystkim: ciekawy przekaz tematu, wykorzystaną technikę oraz samodzielność wykonania i estetykę.

W tym roku Gala Rozdania Nagród i Dyplomów dla wyróżnionych laureatów odbyła się 24 maja 2018 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Marii Konopnickiej w Twardorzeczce. W placówce tej przez kilka tygodni można było podziwiać nagrodzone rękodzieła.

Autorzy najciekawszych prac otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Nadleśnictwo Węgierska Górka. Nagrody wyróżnionym uczniom pod przewodnictwem Nadleśniczego Nadleśnictwa Węgierska Górka Pana Mariana Knapka wręczał również Wójt Gminy Lipowa Pan Jan Góra oraz Dyrektor Szkoły Pan Piotr Tlałka i Pani Marta Pastor.

Dziękujemy wszystkich uczestnikom konkursu- dzieciom ich rodzicom  i wychowawcom, Dyrektorowi Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Marii Konopnickiej w Twardorzeczce Piotrowi Tlałce, nauczycielom oraz klasie występującej w części artystycznej za pomoc w organizacji Gali. Jeszcze raz gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku.


Uroczysta Msza Święta z okazji XIX Powiatowych Dni Lasu

Uroczysta Msza Święta z okazji XIX Powiatowych Dni Lasu

W ostatnią niedzielę w Konkatedrze Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu miała miejsce uroczysta Msza Święta w intencji leśników i ich rodzin.

Mszę Świętą koncelebrowali Ks. Proboszcz Stanisław Gruszecki, Ks. Infułat Władysław Fidelus oraz  Ks. Dziekan Stanisław Kozieł.

W uroczystym nabożeństwie uczestniczyli m.in. leśnicy wraz z rodzinami oraz nadleśniczowie Nadleśnictw Węgierska Górka, Jeleśnia oraz Ujsoły, Posłowie, Komendanci Policji i Straży Pożarnej, Starosta Powiatu Żywieckiego, Burmistrz, Radni Powiatowi, Wójtowie.

W trakcie nabożeństwa Ks. Proboszcz odczytał list Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Leśnicy złożyli na ręce Infułata kwiaty.

Już po raz XIX msza święta inicjuje Powiatowe Dni Lasu, których celem jest podnoszenie poziomu wiedzy i świadomości ekologicznej oraz rozwój zainteresowań problematyką ochrony środowiska wśród dzieci i młodzieży szkół powiatu żywieckiego oraz dorosłych.


W czasie suszy szykuj się na powódź…

W czasie suszy szykuj się na powódź…

Choć wyjątkowo ciepła i sucha wiosna nie zachęca do rozważań na temat powodzi, leśnicy z Nadleśnictwa Węgierska Górka postanowili wykorzystać korzystną aurę do remontów i konserwacji infrastruktury, w tym odwodnień dróg leśnych i przepustów.

Wymieniono m.in. stary i zużyty przepust w leśnictwie Boracza na nowy przepust o znacznie większym prześwicie, który zabezpieczy drogę przed ewentualną powodzią.


Drzewko za surowce- edycja wiosenna

Drzewko za surowce- edycja wiosenna

Aż 5000 tysięcy sadzonek drzew, przygotowanych przez leśników czekało w ostatni weekend na parkingu przy CH Sarni Stok w Bielsku Białej na uczestników tegorocznej akcji drzewko za surowce.

„Drzewko za surowce”  to cykliczna akcja z udziałem, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, Fundacji Ekologicznej ARKA oraz Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. W tej edycji obecni byli leśnicy z nadleśnictw: Węgierska Górka, Ustroń oraz Bielsko. Na uczestników czekała rekordowa ilość sadzonek drzew i kwiatów do otrzymania – było to aż 5000 sadzonek drzew (świerków, jodeł, sosen, modrzewi, buków, lip oraz jaworów) i 6000 sadzonek kwiatów (bratki i stokrotki).

                Aby otrzymać sadzonkę wystarczyło zabrać ze sobą 10 kg makulatury, 20 butelek plastikowych czy szklanych, 20 puszek aluminiowych lub zużyte małe AGD/RTV. Chętnych nie brakowało. Już od wczesnych godzin porannych mieszkańcy Bielska i okolicznych miejscowości ustawiali się w kolejce, by oddać surowce wtórne.

                Podczas akcji na stoisku leśników można było uzyskać informacje na temat pielęgnacji poszczególnych sadzonek i poznać bliżej pracę leśników oraz walory i funkcje lasu. Na najmłodszych, a także starszych uczestników czekały bezpłatne foldery i wydawnictwa poświęcone edukacji przyrodniczej-leśnej.

                Środki pieniężne ze sprzedaży zebranych surowców przeznaczone zostaną na cel charytatywny, czyli zakup rowerów dla dzieci z domów dziecka i świetlic środowiskowych w ramach akcji "Rower pomaga".

Cieszymy się z ogromnego zainteresowania akcją. Do zobaczenia jesienią- podczas kolejnej edycji!


Gdzie świerk nie może, tam buka poślę

Gdzie świerk nie może, tam buka poślę

W Nadleśnictwie Węgierska Górka trwa wyjmowanie sadzonek buka wyhodowanych na szkółce leśnej w Lipowej.

Tysiące sadzonek buka wkrótce trafi na powierzchnie leśne. Przygotowane do transportu (poprzez wiązanie w wiązki) oraz starannie zabezpieczone przed wysychaniem korzeni (specjalnym preparatem żelującym- hydrożelem) wkrótce zaczną tworzyć nowy las, zajmując tym samym miejsce po obumarłych świerkach.

To właśnie buk wraz z towarzyszącą mu jodłą są gatunkami najlepiej przystosowanymi do tutejszych siedlisk, na których stopniowo zastępują sztucznie wprowadzonego i zamierającego świerka.


Życzenia Wielkanocne

Życzenia Wielkanocne

 

Turniej Wiedzy Ekologicznej dla Przedszkolaków

Turniej Wiedzy Ekologicznej dla Przedszkolaków

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody, z tej okazji w Domu Ludowym w Wieprzu, odbył się „II Gminny Turniej Wiedzy Ekologicznej dla Przedszkolaków”.

Nadleśnictwo Węgierska Górka wraz z Gminą Radziechowy-Wieprz współorganizowało imprezę poświęconą edukacji ekologicznej przedszkolaków.
W turnieju brało udział ponad 60 dzieci, a także ich wychowawcy, rodzice, dziadkowie i babcie. Kreatywne konkurencje sprawdzały nie tylko wiedzę praktyczną, ale i teoretyczną uczestników.

Rywalizacja była niezwykle emocjonująca i widowiskowa. Zmagania o pierwsze i drugie miejsce musiała rozstrzygnąć podwójna dogrywka. Jury na czele z Maciejem Miką, wójtem Gminy Radziechowy-Wieprz miało do wykonania ciężkie zadanie. Na zakończenie rozgrywek leśnicy wspólnie z przedstawicielami władz samorządowych i pedagogicznych wręczyli ufundowane m.in. przez Nadleśnictwo Węgierska Górka nagrody wszystkim przedstawicielom ośmiu przedszkoli z terenu gminy Radziechowy-Wieprz.

To już kolejny konkurs z wiedzy ekologicznej i przyrodniczej, w który zaangażowane było Nadleśnictwo Węgierska Górka. Cieszymy się z poziomu waszej wiedzy i zaangażowania jednocześnie zapraszamy do naszej Izby Edukacji Przyrodniczo-Leśnej jak i nasze ścieżki edukacji w lesie.


Przedszkolaki z wizytą w Nadleśnictwie

Przedszkolaki z wizytą w Nadleśnictwie

1 marca do siedziby Nadleśnictwa w Węgierskiej Górce zawitały przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Słotwinie.

Na dzieci wraz z Nauczycielami czekały niespodzianki oraz ogromna dawka wiedzy i atrakcji. W Izbie Edukacji wysłuchały prelekcji z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej jak i samej pracy leśnika. Dużą popularnością cieszyło się rozpoznawanie zwierząt zamieszkujących nasze lasy i ich odgłosów.

W ramach wizyty przedszkolaki miały okazję poczuć się wyjątkowo i zasiąść w fotelu Nadleśniczego Mariana Knapka.

Jak zwykle nie zabrakło edukacyjnych podarunków oraz słodkiego poczęstunku dla najmłodszych.

Wiele radości sprawiły dzieciom także odznaczenia w postaci medali „Przyjaciół lasu”.

 

 Zapraszamy ponownie

Darz Bór!

 


Kulminacja fali mrozu

Kulminacja fali mrozu

Kulminacja fali mrozu ma nastąpić w nocy z 28 lutego na 1 marca 2018. Prognozuje się, że termometry na terenie Nadleśnictwa Węgierska Górka będą wskazywać temperaturę poniżej -20 stopni Celsjusza.

            Od kilku dni cała Europa pozostaje pod wpływem nadchodzącego z Syberii mroźnego powietrza. Ostrzeżenia przed niskimi temperaturami są wydane niemal dla wszystkich rejonów w Polsce.

            Gdy poranne wyjście z domu do pracy czy szkoły, staje prawdziwym wyzwaniem, w lesie trwa intensywna praca.

Śnieg wbrew pozorom bywa sprzymierzeńcem leśnika i lasu. Pokrywa śnieżna ułatwia zrywkę drewna bez szkody dla otulonych białym puchem sadzonek, wkrótce stanie się także źródłem bezcennej wody dla ekosystemu.

Zima to także dobra pora do obserwacji aktywności zwierząt- przy odrobinie szczęścia napotkamy tropy wilka czy rysia.


Leśnicy sprzątają po wichurach

Leśnicy sprzątają po wichurach

Trwa usuwanie skutków Orkanu Friederike na terenie Nadleśnictwa Węgierska Górka.

Wiejący w nocy z 18 na 19 stycznia wiatr osiągał miejscami prędkość ponad 110km/godz.

Orkan łamał i wywracał drzewa z korzeniami.

Na terenie Nadleśnictwa Węgierska Górka leśnicy niezwłocznie zlokalizowali i oszacowali szkody.

Przerzynka naprężonych i skręconych drzew należy do szczególnie trudnych i niebezpiecznych zadań.


Życzenia Świąteczne

Życzenia Świąteczne

__


Dziękujemy za kolędę!

Dziękujemy za kolędę!

Dziękujemy odwiedzjącym nas i rozśpiewanym kolędnikom za wprowadzenie nas w świąteczny nastrój.

W tym roku ze świąteczną kolędą zawitali do Nadleśnictwa Węgierska Górka:

Zespół Szkolno-Przedszkolny im Jana Pawła II w Bystrej:

Przedszkole w Węgierskiej Górce:

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lipowianie”:

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Twardorzeczce:

Zespół Szkół Zawodowych w Węgierskiej Górce

Gimnazjum w Węgierskiej Górce

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Żywcu

Hufiec ZHP Węgierska Górka

Wszystkim kolędnikom serdecznie dziękujemy!


Wizyta ze Świąteczną Choinką Nadziei

Wizyta ze Świąteczną Choinką Nadziei

Leśnicy z Nadleśnictwa Węgierska Górka co roku w okresie świątecznym odwiedzają osoby starsze i chore w domach spokojnej starości oraz hospicjach.

W tym roku odwiedziliśmy 3 placówki:

Dom Opieki im. Jana Pawła II, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Rajczy oraz Dom Spokojnej Starości im. Św. Brata Alberta i Bł. Matki Bernardyny w Żabnicy.

Podarowane przez leśników drzewka w tym roku ustroiły dzieci ze szkół podstawowych z Kamesznicy oraz Żabnicy. Dla pensjonariuszy dzieci przygotowały również bogaty program artystyczny.

Spotkanie zakończono wzajemnymi życzeniami, w tym również od Nadleśniczego Mariana Knapka.


Sprzedaż choinek ruszyła!

Sprzedaż choinek ruszyła!

Jednym z najważniejszych etapów przygotowań do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia jest zakup choinki.

Pochodzące prosto z lasu i przygotowane przez leśników z Nadleśnictwa Węgierska Górka drzewka cieszą się co roku dużą popularnością.

Wszystkie drzewka pozyskano bez szkody dla lasu w ramach cięć pielęgnacyjnych.

W tym roku poza pachnącym lasem świerkiem można nabyć także jodłę z naszej plantacji choinkowej.

Cennik dostępny poniżej pod linkiem:

Cennik

Zapraszamy!


Przez wodę "w bród"

Przez wodę "w bród"

Sposobów na przekroczenie rzeki lub potoku jest kilka.

Tam gdzie droga leśna przecina potok najbardziej oczywistym sposobem przeprawy jest most. Zdarza się jednak, że budowa mostu byłaby niemożliwa lub nieopłacalna- wtedy z pomocą przychodzi bród. Wzmocnienie dojazdu oraz wyjazdu oraz dna potoku zdecydowanie ułatwia przejazd.

Dla leśników infrastruktura drogowa to ważny element niezbędny do prowadzenia gospodarki leśnej i ochrony przeciwpożarowej lasu.


Czas wilka

Czas wilka

Jesień i zima to dla wilków czas wzmożonych polowań. Nic dziwnego, że na terenie Nadleśnictwa Węgierska Górka coraz częściej napotkamy ich tropy.

Te żyjące w rodzinnych stadach- zwanych watahami drapieżniki, aby przetrwać trudny okres zimowy są zmuszone do jeszcze intensywniejszych polowań. Ich ofiarą pada zwykle 1-5 jeleni tygodniowo. Wilki w tym czasie pokonują nierzadko kilkadziesiąt kilometrów (nawet 60km w ciągu jednego dnia).

W lutym rozpocznie się dla wilków czas rui, zaś na przełomie kwietnia i maja pojawią się na świecie szczenięta.


Akcja „Sprzątanie Świata” z leśnymi atrakcjami

Akcja „Sprzątanie Świata” z leśnymi atrakcjami

Blisko 100 uczniów ze szkoły podstawowej Słotwinie wzięło udział w poniedziałkowej akcji „Sprzątanie Świata” na terenie leśnictwa Morońka.

Prelekcja na tematy przyrodniczo-leśne, konkursy z nagrodami, quizy i zabawy, na koniec ognisko z kiełbaskami- to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez leśników z Nadleśnictwa Węgierska Górka dla uczniów z zespołu szkolno-przedszkolnego im. Orła Białego w Słotwinie, którzy wzięli udział w tegorocznej akcji sprzątania świata. Cieszymy się z waszego zaangażowania oraz wysokiego poziomu wiedzy. Do zobaczenia za rok!


Parafialny Rodzinny Rajd Rowerowy z finałem w leśnictwie Morońka.

Parafialny Rodzinny Rajd Rowerowy z finałem w leśnictwie Morońka.

Parafialny Rodziny Rajd Rowerowy zorganizowany przez ks. Piotra Sadkiewicza już za nami. Tegorocznym patronem imprezy było Nadleśnictwo Węgierska Górka.

Wakacje sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi. Obszar Nadleśnictwa Węgierska Górka od lat cieszy się dużą popularnością wśród organizatorów aktywnego wypoczynku i imprez masowych takich jak rajdy, biegi, pikniki.

W ostatni weekend sierpnia około 300 uczestników Parafialnego Rodzinnego Rajdu Rowerowego wyruszyło z parafii  św. Michała Archanioła w Leśnej w kierunku polany Stary Kwater w Leśnictwie Morońka. Pogoda dopisała. Na mecie przygotowano mnóstwo atrakcji i niespodzianek. To już XII edycja tego sportowego i rodzinnego wydarzenia.

Leśnicy z Nadleśnictwa Węgierska Górka zorganizowali stoisko edukacyjne, gdzie zarówno dzieci jak i dorośli mogli sprawdzić swoją wiedzę leśną i ekologiczną. Na uczestników czekały ciekawe i cenne nagrody. Nad bezpieczeństwem całej imprezy czuwały służby (Policja, Straż Pożarna, Pogotowie).


Komunikat- Afrykański Pomór Świń

Komunikat- Afrykański Pomór Świń


Komunikat Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii

Komunikat Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii

W dniach 13.09 – 22.09.2017r. na terenie województwa śląskiego przeprowadzona zostanie akcja wykładania szczepionki przeciw wściekliźnie dla lisów.

Pełna treść komunikatu znajduje się w załączniku PDF.

Na jagody i na grzyby…

Na jagody i na grzyby…

Sezon wakacyjny w pełni- to także czas, kiedy warto zadbać by w naszych spiżarniach zimą nie zabrakło przetworów z leśnych owoców i grzybów

Lasy oferują nam wiele dobra w postaci borówek, malin, jeżyn jak i grzybów. Pamiętajmy, że każdy może udać się do lasu aby zaopatrzyć się w płody runa leśnego na własne potrzeby. (Jedynie zbiory dla celów przemysłowych wymagają zawarcia umowy z nadleśnictwem.)

Pamiętajmy także aby pozostawić samochody na specjalnie przygotowanych do tego celu parkingach, respektując obowiązujące zakazy wjazdu do lasu.

Na terenie Nadleśnictwa Węgierska Górka szczególną popularnością cieszą się zbiory borówki czarnej. Wprawdzie sezon na borówki dobiega końca, jednak udając się w najbliższych dniach do lasu z pewnością uda nam się jeszcze trochę ich nazbierać, szczególnie w wyższych partiach gór. Borówka czarna (Vaccinium myrtillus) zwana często jagodą czarną zawiera witaminy C, A i E. Warto wiedzieć, że działa antynowotworowo, hamuje procesy starzenia się, wspomaga trawienie i pracę oczu. Jagody możemy spożywać w postaci naparów, odwarów, soków, dżemów, surowe jak i suszone. Należy jednak pamiętać, że przed spożyciem jagód należy je dokładnie umyć. Mogą się bowiem znajdować na nich larwy tasiemca bąblowcowego- groźnego pasożyta, którego roznoszą najczęściej lisy.

Nie zdążyliście zebrać borówek- nic straconego, już niedługo bowiem dojrzałe będą jeżyny, które są źródłem takich minerałów jak sole żelaza, magnezu, potasu, wapnia i miedzi. Suszone owoce wykorzystuje się w stanach podgorączkowych podobnie jak owoce malin.

Choć zbiory malin wymagają dużej cierpliwości  to przepis na sok malinowy jest bardzo prosty bo wystarczy do wyciśniętego soku dodać cukier, całość zagotować, rozlać do buteleczek i zapasteryzować. Warto zaopatrzyć się w taki sok ze względu na bogactwo witamin jak również na przeciwgorączkowe właściwości malin. O ich wspaniałym smaku jak i zapachu chyba nie trzeba już wspominać! Taki sok może pomoże przetrwać nam jesienny-zimowy sezon zwiększonej podatności na choroby.

Sezon na grzyby tradycyjnie rozpoczyna się końcem czerwca, w górach grzybobranie rozpoczniemy nieco później. Ze względu na trwające obecnie susze grzyby znajdziemy jedynie w bardziej wilgotnych miejscach. Przed nami jednak wrzesień i październik – miesiące z którymi miłośnicy górskiego grzybobrania wiążą najwięcej nadziei.

Na terenie naszego Nadleśnictwa oprócz borowika szlachetnego, pieprznika jadalnego i innych grzybów szczególnie znany jest borowik ceglastopory zwany tu często gniewusem. Zbierając gniewusy należy zachować czujność aby nie pomylić go z niejadalnym borowikiem ponurym, lub z trującym borowikiem szatańskim.

Na koniec nie pozostaje nam nic innego jak życzyć wszystkim udanych zbiorów i pełnych piwniczek oraz smacznego!

Darz Bór!


Problemy w działaniu telefonii IP

Problemy w działaniu telefonii IP

W ostatnich dniach pojawiły się problemy w łączności telefonicznej.

Informujemy, iż trwają prace serwisowe zmierzające do usunięcia problemów.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Zakładu Informatyki Lasów Państwowych:

http://www.zilp.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/13SnpykUUdah/content/problemy-w-dzialaniu-telefonii-ip-w-jednostkach

 

 


Piknik Ekologiczno-Leśny w Wiśle

Piknik Ekologiczno-Leśny w Wiśle

Leśne puzzle, samodzielne skręcanie budek lęgowych dla ptaków czy leśne koło fortuny to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez leśników z Nadleśnictwa Węgierska Górka podczas Pikniku Ekologiczno-Leśnego w Wiśle.

W ostatni weekend 8-9 lipca Nadleśnictwo Węgierska Górka znalazło się obok innych stoisk przygotowanych przez jednostki Lasów Państwowych.

Odwiedzający nasze stoisko poprzez udział w licznych grach i zabawach mogli sprawdzić się w swojej wiedzy przyrodniczo-leśnej. Cieszymy się z ogromnego zainteresowania tematyką leśną, licznych pytań oraz wysokiego poziomu wiedzy.

Do zobaczenia za rok!


Praktyki studentów Uniwersytetu Humboldtów i Jagiellońskiego na terenie Nadleśnictwa

Praktyki studentów Uniwersytetu Humboldtów i Jagiellońskiego na terenie Nadleśnictwa

19 czerwca studenci z Berlina i Krakowa rozpoczęli cykl pomiarów i obserwacji, które mają na celu oszacowanie zmian pokrywy leśnej w Beskidzie Śląskim i Żywieckim w latach 1985-2015.

Obszar Nadleśnictwa Węgierska Górka jest częstym terenem badań naukowych. Leśnicy z Węgierskiej Górki chętnie współpracują z wieloma ośrodkami naukowymi m.in. Instytutem Badawczym Leśnictwa, Wydziałem Leśnym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Akademią Techniczno-Humanistyczną z Bielska Białej i in.

Każda praca naukowa, która pomaga nam przyczynić się do zachowania trwałych, zdrowych i zrównoważonych drzewostanów jest dla nas niezwykle cenna.


Spotkanie z Kołem Gospodyń Wiejskich z Leśnej (Gmina Lipowa)

Spotkanie z Kołem Gospodyń Wiejskich z Leśnej (Gmina Lipowa)

Wspólne kultywowanie tradycji , stan lasu i gospodarka leśna to tylko niektóre z omawianych tematów podczas środowego spotkania z Kołem Gospodyń Wiejskich z Leśnej.

Nadleśniczy Marian Knapek podziękował także gospodyniom za dotychczasową współpracę, oprawę imprez i uroczystości, zaangażowanie i kreatywność.

Płynące w serdeczniej atmosferze spotkanie zakończono wspólną fotografią.

Narada terenowa leśników oraz samorządowców Powiatu Żywieckiego

Narada terenowa leśników oraz samorządowców Powiatu Żywieckiego

7 czerwca na terenie Nadleśnictwa Węgierska Górka odbyła się terenowa narada leśników z udziałem m.in. Wicewojewody Śląskiego Jana Chrząszcza, Starosty Żywieckiego Andrzeja Kalaty oraz samorządowców Powiatu Żywieckiego.

W organizowanym corocznie objeździe od lat uczestniczą władze samorządowe oraz zaproszeni goście. Spotkanie w terenie to doskonała okazja do zaprezentowania efektów pracy leśników oraz udzielenia odpowiedzi na rodzące się pytania.

W trakcie spotkania zaprezentowano odnowione po rozpadzie świerczyn powierzchnie poklęskowe, odbudowaną infrastrukturę drogową oraz obiekty edukacyjne na terenie leśnictw Skrzyczne, Ostre, Morońka, Radziechowy, Kamesznica oraz Sikorczane.

W naradzie uczestniczyli także Naczelnik Wydziału Organizacji i Kadr RDLP Katowice Wioletta Koper-Staszowska, Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Żywcu Andrzej Graca, Ks. proboszcz Stanisław Bogacz, a także Wójtowie Gmin Węgierska Górka oraz Lipowa.